Új bejegyzéssorozatomban az Apostolok Cselekedeteiről írott könyv alapján olvashattok gondolatokat. A maiban az
első fejezetről lesz szó, amely Jézus mennybemeneteléről ír.
"Nem a ti dolgotok", "erőt kaptok" és "tanúim lesztek". Jézus szavai komolyan mellbevághatták a tanítványokat. Amikor Jézust elfogták a Gecsemáné kertben, a tanítványok elfutottak. Megbuktak. Amikor Pétert megkérdezték, hogy tanítvány-e, háromszor is letagadta, hogy ismerné Jézust. Megbukott. Amikor az asszonyok üresen találták a sírt, és beszámoltak arról, hogy feltámadt, a tanítványok nem hittek. Még Tamás sem hitt a férfi tanítványoknak, amikor arról beszéltek, hogy látták őt. Jézus pedig további 40 napon át megjelent nekik, újra és újra magyarázva az Isten Országát.
És most megint azt mondja nekik Jézus: "Nem a ti dolgotok". Még mindig nem vágják. Még mindig azt hiszik, hogy Jézus földi királyságot fog alapítani. A politikai-gazdasági rendszer bajai, a római elnyomás, Izrael népének megosztottsága nagyon is aggaszthatták őket. És nem. Jézus nem állítja helyre az országot. Most még. És nem mondja azt sem, hogy mikor. Bennünk is hasonló kérdések ordítanak "Nem ebben az időben?" Nem most? Mikor? Meddig még? Tanulságos, hogy Jézus egy
másik helyen azt mondja, hogy még a Fiú sem tudja, hogy pontosan mikor jön el újra. Csak az Atya. Istennek vannak titkai, még előttünk is. Azt, hogy mikor állítja helyre a teremtést, nem kötötte az orrunkra. Ez minket nagyon bosszant. Újra meg újra azon spekulálunk, hogy kiszámítsuk az időpontot vagy Isten elébe sietve megkíséreljünk a földön paradicsomot alapítani. Jézus mondata fejbe kólint: "Nem a ti dolgotok".
|
Forrás: Pixabay |
"Erőt kaptok, amikor eljön hozzátok a Szentlélek." Jézus alternatívája egy ígéret. Olyan ígéret, amely
ősi próféciákat erősít meg. Isten a saját Lelkéből ad a népének. Még a szolgák és a szolgálólányok is az Ő szavát fogják szólni. Nem kevesek kiváltsága lesz ez az ajándék, hanem a legkisebbeké is, mindenkié, bárkié. A tanítványok szeparációs szorongásban szenvedtek. Újra visszakapták Jézust, és olyan nehéz nekik elképzelni, hogy most újra elmegy, láthatatlanná válik számukra. Ez a mennybemenetel legalább olyan para lehetett, mint amikor a kisfiam sír utánam, ha elmegyek itthonról, és tovább bámul az ajtó felé, ahol utoljára látott eltűnni. Így bámulnak a tanítványok is az ég felé. Ha az angyalok nem szólnának rájuk, talán Lót feleségéhez hasonlóan odaragadnának, sóbálvánnyá meredve. A múltba révedés, a hamis nosztalgia kísértése ez. Minket, mai tanítványokat is állandóan meglegyint. "Milyen szép is volt az ébredéskor, a '40-es években!", "Micsoda lendületet kapott az egyház a rendszerváltás utáni első időkben!" "Amikor megtértem, Isten mintha minden nap személyesen szólt volna hozzám, most pedig kiüresedtem." Mintha Isten ígérete csak a múltra nézve lenne érvényes, a jelenhez és jövőhöz nem volna köze.
Jézus viszont azt mondja, jobb nekünk, ha ő elmegy, mert elküldi hozzánk a Pártfogót. Ki ez a Pártfogó?
Amikor fiatalkorúként valaki bűnelkövetővé válik, pártfogót rendelnek ki mellé. A felügyelőtiszt nemcsak ellenőr, hanem egyfajta mentor is, aki segít a fiatalnak rehabilitálódni, valahogyan beilleszkedni a társadalomba. Ilyen értelemben Pártfogó a Szentlélek. A különböző bibliafordítások nevezik még "Szószóló"-nak, "Vigasztaló"-nak, de hívhatnánk egyszerűen csak "Ügyvéd"-nek is. Valaki, aki mellénk áll, legfelsőbb megbízással, megszólít, megihlet, elhív, egybegyűjt, tanít, bátorít és erőt ad. Aki valóságosan jelenvalóvá, kortársunkká, velünk együtt jelen idejűvé teszi Jézus Krisztust. Ezt az ígéretet kapták a tanítványok. Még nem tudták elképzelni, hogyan fog kinézni, amikor eljön a Szentlélek. Ezt nem lehet előre elmagyarázni, és még utólag is rettentő nehéz szavakkal leírni.
"Tanúim lesztek"- talán ez a legnehezebb. VI. Pál pápa mondta, hogy az egyháznak ma nem elsősorban tanítókra, hanem tanúkra van szüksége. Ennek a gondolatnak az érvényessége Jézusra megy vissza. Azt szívesen idézzük emlékezetünkbe, hogy az ún.
"missziói parancs"-ban Jézus arra szólított fel minket, hogy tegyünk tanítvánnyá minden népet. Ennek a parancsnak viszont amolyan "konkvisztádor" értelmezést adtunk, mintha Jézus arra hatalmazna föl minket, hogy a saját vélt és valós igazságunkat erőltessük rá mindenkire, nem válogatva az eszközökben. Ilyen értelemben nagyon is vágyunk arra, hogy hatalommal, tekintéllyel rendelkező tanítók legyünk. Jézus viszont nem kéri, hogy legyünk tanítókká, sőt,
óva int attól, hogy embereket nevezzünk annak, hiszen egy közös tanítónk van, a Krisztus. Aki tanító akar lenni, az kösse fel a gatyáját, mert szigorúbban fogják megítélni a szavait és a tetteit,
írja Jakab apostol. A sok különböző tanítóra hivatkozás pedig már a
korinthusi gyülekezetben is szakadásokat okozott.
A tanú helyzete más. A tanúnak nincs isteni tekintélye. A tanú nem birtokolja az igazságot. A tanú még abban a helyzetben sincs, hogy megítélje, mi az igazság. A tanú nem bíró. A tanúnak "csak" az van, amit látott és hallott. Amit megtapasztalt.
János apostol hozzáteszi: "amit kezünkkel tapintottunk" - mert ők taktilisan is érezték a feltámadt Jézust hús-csont valójában. A tanító beszélhet felsőbbrendűen, "ex cathedra"-kijelentésekben, a tanúnak csak a szubjektív nézőpontja van. A tanú szavát, sőt szavahihetőségét is kétségbevonhatják. Ráfoghatják, hogy részeg vagy hogy őrült. Előhozakodhatnak a múltbeli bűneivel, lekicsinyelhetik a tudatlansága, a szegénysége miatt, vagy azért, mert nő vagy rabszolga. A tanú nem egy katedrán áll, hanem a tanúk padján ül. Jézus tanúi abban különlegesek, hogy nem lehet őket keresztkérdésekkel zavarba hozni.
"Egyet tudok: vak voltam, és most látok." "Nem vagyok én bolond, nagrabecsült Fesztusz, hanem igaz és józan beszédet szólok." Jézus tanúinak ugyanis maga a Szentlélek súg. Ő juttatja eszükbe, amit mondaniuk kell. Ő a leghatalmasabb Pártfogó, aki szembeszáll a Vádlóval.
Jézus nem azt mondja, hogy "legyetek tanúim", hanem ígéretként fogalmazza meg: "tanúim lesztek". A tanúk küldetése a föld végső határáig szól. Nem biztos, hogy mindenkinek el kell mennie a világ másik végére, de a saját ajtónkon azért mindenképp ki kell lépnünk. Tanúként nem bújhatunk el, nem zárkózhatunk be. Lehet, hogy Jézus először a saját családod tagjaihoz küld. Ez olykor még nehezebb, mint idegenekkel szót váltani. Lehet, hogy Jézus azt kéri, tanúskodj róla olyanok között, akik ellenszenvesek neked, sőt, akik ártottak neked. Akár így, akár úgy, a szeretet kihívását kell teljesítened, és ez a szó szoros értelmében KI-HÍVÁS. Jézus kihív a szokásaidból, a kényelmedből, a múltadból, és egy új úton indít el. Így leszel te is tagja a kihívottak közösségének, az eklézsiának, vagyis az egyháznak.
Férjem találóan fogalmazta meg: "Azért VALAMIT mindenképpen tenniük kellett a tanítványoknak, különben az lenne a címe a könyvnek, hogy <<Az apostolok tétlenségei>>" A cselekvést ők speciel azzal kezdték, hogy vártak. Vártak és imádkoztak azért, amit még maguk sem tudtak elképzelni. Imádkozz azért, hogy Isten cselekedjen veled úgy, ahogyan ma még el sem tudod képzelni!